GENCER BAYTİMUR BASKETBOL AKADEMİSİ' NİN VİZYONU

 1. Gencer Baytimur ismi Ankara’da ayrı bir basketbol okulu markası haline gelmiştir.
 2. Ankara’da itibarlı bir organizasyon kurulmuştur.
 3. Ankara Gencer Baytimur Basketbol Akademisi toplam 2500’ün üzerinde (bu sayı spor salonları problemleri nedeniyle okullarımız kapanmadan önce 3000’in üzerindeydi) sporcu sayısıyla kulüplerden bağımsız olarak bir şehirde çalışan Avrupa’nın muhtemelen de Dünya’nın en büyük basketbol organizasyonudur.
 4. Ankara Gencer Baytimur Basketbol Akademisi'nde her yıl 2500’ün üzerinde çocuğa basketbol öğretilmektedir. Bu çocukların sadece anne baba ve kardeşleri de dahil ederseniz yaklaşık 10.000 kişi Ankara’da iç içe yaşamaktadır. 15 yıldan beri Ankara’da Gencer Baytimur Basketbol Akademisi vasıtayla markaya temas eden Ankaralı sayısı oldukça kayda değerdir.
 5. Gencer Baytimur Basketbol Akademisi'nde ana felsefemiz basketbol sporu vasıtasıyla çocuklarımızı zararlı alışkanlıklardan ve zararlı davranışlardan uzak tutmak, onlara  takım olma, paylaşma, birlikte hareket etme, yarışma, kazanma, kaybetme, gibi değerler kazandırırken, diş fırçalamadan, doğru beslenmeye, abur cuburdan uzak durmadan, düzenli ders çalışmaya kadar doğru, alışkanlıklar kazandırılmaya çalışmaktır. Günümüzün şehir yapısında ve yaşam tarzında çocuklarımızın hareket edecekleri spor yapacakları ve daha önemlisi sosyalleşecekleri bir ortamları çok sınırlı kalmıştır.
 6. Çocuklarımız hem spor yapacakları hem bir takım sporu dinamiği içinde grupla bütünleşecekleri, paylaşmayı, dayanışmayı ve ortak hareket edebilecekleri bir sosyal ortam sağlamış olmanın, onlara basketbol vasıtasıyla kendilerine güvenlerini ve kişiliklerini geliştirecekleri spor olanakları sağlamanın Türktelekom adına önemli bir sosyal sorumluluğu da yerine getirmek olduğunu düşünüyoruz.
 7. Gencer Baytimur Basketbol Akademisi bünyesinde her yıl 500’ün üzerinde çocuk lisanslı sporcu olarak Altyapı liglerine katılmaktadır.
 8. Gencer Baytimur Basketbol Akademisi'ne bağlı toplam 19 kulübümüz vardır. Bunlar Ankara Altyapı liglerinin neredeyse üçte birini oluşturmaktadır.
 9. Gencer Baytimur Basketbol Akademisi ve Koordinatörleri için bir iş kurma ve yatırım imkanı olmuştur.
 10. Gencer Baytimur Basketbol Akademisi bünyesinde 100’ün üzerinde antrenör, onlarca koordinatör, sekreter, şoför, muhasebeci istihdam edilmektedir. Türktelekom Ankara’da 100’ün üzerinde insana iş imkanı olmuştur.
 11. Basketbol okullarımız, çalıştığı okullara, ödediği kiralarla, okullara, il ve ilçelere mali destek sağlamaktadır. Çalıştığımız bütün okullarda ödediğimiz kiraların yanında salonların bakım onarım tadilat işlerinin büyük çoğunluğu bizler tarafından yapılmakta ayrıca hemen her okulun okul takımları bizim tarafımızdan oluşturulmakta ve çalıştırılmaktadır. O nedenle Ankara’da artık okul müdürleri ve Okul Aile Birlikleri bizi tercih etmektedir.
 12. Başarılı Gencer Baytimur Basketbol Akademisi sporcuları bir çok özel okuldan burs kazanmakta tek tek yada bazen takım halinde bir okulda burslu olarak okumakta ve okul takımlarını oluşturmaktadırlar.
 13. Gencer Baytimur Basketbol Akademisinde spor okulu öğrencileri dışında lisanlı sporcular da ücret ödeyerek takımlarında yer almaktadır. Çünkü lisanlı basketbolcu sayısı genellikle toplam öğrenci sayımızın neredeyse yarısını oluşturmaktadır. Yani basketbol okulundan gelerek takımlara giren sporcular da aidat ödemeye devam etmektedirler ancak veliler ödedikleri aidatların karşılığını fazlasıyla almaktadırlar. Öyle olmasaydı basketbol okullarımızdaki öğrenci ve lisanslı sporcu sayısı her geçen gün artmazdı.
 14. Gencer Baytimur Basketbol Akademisi, velilerin ödedikleri aidatlarla kendi ekonomisini çeviren spor işletmeleridir ve velilerden toplanan aidatlarla varlıklarını sürdürmektedirler. Ancak akademi olarak kendi payımıza düşen sosyal sorumluluk çerçevesinde her okulumuzda belli sayıda ödeme güçlüğü olan ailelerden ücret alınmamaktadır. Bütün okullarımızda kendi kapasiteleri oranında burslu sporcu kontenjanı oluşturulmakta ve bu çocuklarımızdan ve ödeme güçlüğü içindeki ailelerden ücret ödemeden çocuklarına spor yaptırma olanağı tanınmaktadır.
 15. TSK Mehmetcik Vakfı ile işbirliği yapılarak her semtteki okullarımızda şehit ve gazi çocuklarına ücretsiz olarak spor yapma imkanı tanınmıştır. Yine benzer şekilde zaman zaman Çocuk Esirgeme Kurumu’nun yönlendirdiği çocukları topluma kazandırma adına yetim ve kimsesiz çocuklarla sokak çocuklarının rehabilitasyonu için okullarımızda bu çocuklarımıza olanak sağlanmaktadır.
 16. Gencer Baytimur Basketbol Akademisi bünyesindeki bütün koordinatörlerimiz sözleşmeleri gereği vergi mükellefi olan tüzel kişilerdir. Bu anlamda okullarımız bu sektörde tüm Türkiye’de çalışan kurumlar içinde vergisini düzenli ödeyen birkaç organizasyondan biridir. Ödediğimiz vergilerle devlete katkı sağlanmaktadır.

SPOR KULÜPLERİMİZ
Gencer Baytimur Basketbol Akademisinin en önemli uzantısı koordinatörler tarafından işletilen spor salonları dahilinde kurdukları ve liglere katıldıkları spor kulüpleridir. Akademiye bağlı spor kulüpleri bünyesinde altyapı liglerinde oynayan lisanslı sporcu sayısı rekor sayıya ulaşmıştır ve sporcu sayımız her sene daha da artmaktadır.
Basketbol okullarında çalışan çocuklar basketbolları ilerledikten bir süre sonra artık takım oyuncusu olmak ve lisanlı olarak bir takımda oynamak istemektedirler. Onlara hedef göstermek ve motive etmek adına her basketbol okulumuz farklı isimlerde kendi spor kulübünü kurmuştur. Bugün Anlara yerel liglerinde oynayan takımların neredeyse yarısını Gencer Baytimur Basketbol Akademisine ait spor kulüpleri oluşturmaktadır. O nedenle Gencer Baytimur Basketbol Akademisi sadece Basketbol Okulu öğrenci sayısı anlamında değil lisanlı sporcu ve kulüp sayısı anlamında da bir kulübe bağlı olan, Türkiye’nin ve muhtemelen de dünyanın en büyük basketbol organizasyonudur.

KULÜP BİLGİLERİ

BATIKENT
GENÇ BATI SPOR KULÜBÜ
KÜÇÜK ERKEK, MİNİK ERKEK
ANKARA BATI SPOR KULÜBÜ
GENÇ ERKEK, KÜÇÜK ERKEK MİNİK ERKEK
ANKARA KEDİLERİ BASKETBOL KULÜBÜ
KÜÇÜK ERKEK

ÇAYYOLU
ÇAYYOLU ZİRAAT SPOR KULÜBÜ
KÜÇÜK ERKEK, MİNİK ERKEK A, MİNİK ERKEK C
ANKARA BASKETBOL AKADEMİSİ SPOR KULÜBÜ
GENÇ ERKEK, YILDIZ ERKEK, KÜÇÜK ERKEK, MİNİK ERKEK

DİKMEN
ANKARA Türktelekom GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ
GENÇ ERKEK, YILDIZ ERKEK, KÜÇÜK ERKEK, MİNİK ERKEK B,MİNİK ERKEK C
POTANIN YILDIZLARI SPOR KULÜBÜ
YILDIZ ERKEK, KÜÇÜK ERKEK
ANADOLU PANTERLERİ SPOR KULÜBÜ
KÜÇÜK ERKEK, MİNİK ERKEK


BAŞKENT BASKETBOL SPOR KULÜBÜ
KÜÇÜK ERKEK, MİNİK ERKEK
BAŞKENT BASKETBOL YILDIZLARI SPOR KULÜBÜ
YILDIZ ERKEK, MİNİK ERKEK, KÜÇÜK KIZ, MİNİK KIZ

ETLİK
ANKARA BASKETBOL İHTİSAS GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ
GENÇ ERKEK, YILDIZ ERKEK, KÜÇÜK ERKEK, MİNİK ERKEK, KÜÇÜK KIZ, MİNİK KIZ
ALTINBİLEKLER GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ
GENÇ ERKEK, YILDIZ ERKEK, KÜÇÜK ERKEK, MİNİK ERKEK, GENÇ KIZ, KÜÇÜK KIZ, MİNİK KIZ

Makaleler

Etkinlikler

Fikstür

AAL